Piękny trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Zielona trawa stanowi wspaniałe tło dla innych roślin i zapewnia komfortowe warunki do wypoczynku. Zanim jednak będziemy mogli się nią cieszyć, powinniśmy przyswoić sobie kilka prostych zasad, które pozwolą Ci wyhodować piękny trawnik i utrzymać go w dobrej kondycji na dłużej. Szczególnie ważne są tu prace wykonywane późną jesienią.
Trawniki muszą być dobrze przygotowane do zimy. W pierwszej kolejności należy usunąć z nich wszystkie liście, które na nich zalegają. Najprościej posłużyć się w tym celu zwykłymi grabiami, dzięki którym z łatwością poukładasz liście w zgrabne kupki. Dzięki temu trawa nie będzie dodatkowo obciążona przez zimę. Dodatkowo zapobiegniesz w ten sposób rozwijaniu się mchu na trawniku.
Jeszcze przed pierwszymi przymrozkami należy krótko przyciąć trawę przy użyciu dobrze naostrzonej kosiarki. Kiedy mróz i śnieg już się pojawią, powinniśmy unikać chodzenia po zamarzniętej murawie. Nasz ciężar to zbyt duże obciążenie dla zesztywniałych ździebeł. W efekcie trawa może zbrązowieć lub zżółknąć, a na wiosnę może mieć problemy z ponownym zazielenieniem się.
Jesienią i zimą ogrody nie potrzebują dodatkowej porcji wody. W tym czasie nawadnianie nie jest potrzebne, a systemy nawadniania mogą zostać wyłączone. Rośliny, w tym także trawniki przechodzą w stadium przetrwalne, w którym składniki odżywcze nie są im potrzebne. Dopiero wiosną powinniśmy dostarczyć im dodatkowej porcji tych składników, na przykład w postaci nawozu, który pobudzi je do życia po zimie.