Aby gleba była żyzna, a rośliny i trawniki na niej rosnące zdrowe i piękne, potrzebuje odpowiedniego nawodnienia oraz szeregu innych prac, jakim poddać trzeba ogrody. Jedną z takich czynności jest nawożenie.
Nawożąc trawniki musimy liczyć na nawozy sztuczne - azotowe, fosforowe i potasowe, natomiast w przypadku kwiatów, krzewów i drzew lepszym rozwiązaniem mogą się okazać nawozy organiczne, czyli tak zwany kompostownik.
Czym jest kompostownik i w jaki sposób otrzymujemy kompost? Kompostownik to specjalny pojemnik, w którym składujemy kompost. Oczywiście może nim być wykopany w ziemi dół, ale zastosowanie pojemnika jest dużo bardziej estetyczne i funkcjonalne, gdyż umożliwia łatwiejszy dostęp do mieszania kompostu.
Czym jest sam kompost? To wszelkie ogrodowe odpady - liście, skoszona trawa, gałęzie, a także papier czy tekturowe pudełka. Odpowiednio przetworzone są idealnym, a w dodatku naturalnym nawozem, którego wyprodukowanie nic nas nie kosztuje. Zamiast bowiem wyrzucać odcięte gałęzie czy palić opadłe liście, możemy je zamienić w coś przydatnego.
Aby wytworzył się kompost, potrzebne są odpowiednie warunki. Miejsce w którym ustawiony będzie pojemnik bądź wykopany będzie dół, musi być zacienione. Dobrze, żeby było także wilgotne - przyspieszy to rozkład. Najlepszy czas na produkcję kompostu to jesień.
Wówczas produktów dostarczają same ogrody. Kosząc trawniki zbieramy jeden ze składników. To samo, gdy grabimy opadające liście. Jak się okazuje, nawet ogrodowe odpadki można powtórnie wykorzystać.
Wszystko to w zgodzie z moda na bycie eko. Przetwarzamy powtórnie tylko to, co naturalne. Nie dodajemy żadnych środków chemicznych, nie zatruwamy też środowiska spalaniem trawy, liści i gałęzi.
Naturalny kompost staje się idealnym nawozem, dzięki któremu ogrody pięknie i zdrowo rosną, a ogrodnicy nie muszą wydawać bajońskich sum na nawozy. Wystarczy, że nawadnianie ogrodu i inne prace pielęgnacyjne słono ich kosztują.
Zajmując się produkcją kompostu pamiętajmy, że wszystkie składniki tego nawozu trzeba co jakiś czas mieszać. Czy jest coś, czego absolutnie do kompostownika wrzucić nie możemy? Nie powinno się wyrzucać do kompostownika pestek owoców, resztek jedzenia ani chwastów z nasionami. Wrzucenie tych ostatnich może sprawić, że zachwaścimy cały teren, na którym rozrzucimy kompost.