Nawadnianie sadów i ogródków działkowych - czym, jak, kiedy?

Nawadnianie jest jedną z podstawowych czynności pielęgnacyjnych w ogrodzie, sadzie, na działce. Wiadomo, że uzależnianie swoich upraw czy wyglądu ogrodu od ilości deszczu, który pojawia się nieregularnie jest dość ryzykowne, dlatego nikt nie podważa istotnej roli, jaką odgrywa dodatkowe nawadnianie ogrodu.

Niezależnie od tego, czy nasze ogrody to tylko rozległe trawniki czy też uprawy rozmaitych kwiatów i krzewów bądź też warzyw i owoców, czynność podlewania okazuje się dość czasochłonna, zaś stosowanie przy tym tradycyjnych metod wiąże się także ze sporym zużyciem wody. Aby tego uniknąć, dobrze jest wykorzystać nowoczesne systemy nawadniania.

Ogród szczegółowo podlany

Ich zaletami jest nie tylko eliminowanie nadmiaru zużywanej wody, ale i wykorzystywanie jej jak najbardziej efektywnie. Dzięki temu nasz ogród jest dokładnie podlany. Decydując się na takie nawadnianie roślin, musimy wybrać rodzaj systemu odpowiedni do rodzaju naszych upraw. W przypadku przydomowych ogrodów z powodzeniem może być to standardowy system bez dodatkowych funkcji. Programujemy go tak, żeby włączał się wtedy, kiedy słońce nie "spala" roślin, czyli na godziny popołudniowe czy wieczorne.

Mechanizmy zaprojektowane sadów

Nawadnianie sadów, ogrodów zimowych czy generalnie upraw pod foliami również wygląda inaczej. Systemy stworzone do sadów posiadają zdecydowanie większy zasięg i moc, dzięki czemu wszystkie drzewa i krzewy zostają wystarczająco zroszone. Jeśli chodzi o uprawy zamknięte, to stosuje się nawadnianie kropelkowe, utrzymujące stały poziom wilgoci w pomieszczeniu.